بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

بهترین صندوق‌های طلا

انتخاب یکی از صندوق‌های طلا برای سرمایه‌گذاری، نیاز به بررسی ویژگی‌ها و عملکرد آن‌ها دارد. در این صفحه، بهترین صندوق‌های طلا و ویژگی‌های آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. پس از آن، مقایسه عملکرد صندوق‌های طلا را معیاری برای انتخاب بهترین گزینه در میان گزینه‌های موجود قرار می‌دهیم.

راهنمای انتخاب بهترین صندوق طلا

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، صندوق‌های طلا با هدف بهره‌مندی حرفه‌ای از رشد بازار طلا، مدیریت چالش‌ها و مشارکت سرمایه‌های خرد در این سرمایه‌گذاری، تاسیس شدند. این صندوق که یک ابزار سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است، فرایند کسب سود از این فلز مهم و باارزش را برای سرمایه‌گذاران ساده کرد. حداقل 70% پرتفوی یک صندوق کالایی بر پایه طلا، از دارایی‌هایی چون گواهی سپرده سکه، سلف سکه و گواهی سپرده شمش طلا و سایر ابزارهای مبتنی بر دارایی های طلا تشکیل شده است.

به طور کلی بازدهی طلا در کشور ما تحت تاثیر دو عامل مهم یعنی تغییرات ارزش اونس جهانی و نوسانات ارزی (دلار) است. در چنین شرایطی، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا به دلیل بهره‌مندی از تیم حرفه‌ای مدیریت دارایی‌، گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که به دنبال کسب سود از رشد ارزش این فلز گرانبها هستند.

علاوه بر مزایای ذکرشده، صندوق‌های طلا امکانی را فراهم کرده‌اند که افراد با سرمایه‌های خرد بتوانند از بازدهی جذاب این بازار بهره‌مند شوند. سرمایه‌گذاران به راحتی و با حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان، می‌توانند در بازدهی صندوق‌های کالایی مبتنی بر طلا مشارکت کنند

سرمایه‌گذاران برای انتخاب بهترین صندوق کالایی در میان صندوق‌های موجود در بازار، می‌توانند موارد مختلفی را مورد توجه قرار دهند، از جمله :

دارایی پایه این صندوق

حداقل ۷۰ درصد از سبد دارایی یک صندوق کالایی بر پایه طلا، از دارایی‌هایی چون انواع گواهی سکه، سلف سکه، شمش و … تشکیل می‌شود. باقی پرتفوی این صندوق هم می‌تواند در موارد مختلفی چون انواع سپرده‌های بانکی، اوراق درآمد ثابت و … سرمایه‌گذاری شود.

تناسب با بودجه

متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالایی چون طلا، لازم است انتخابی متناسب با سرمایه اولیه خود داشته باشند. در حال حاضر حداقل سرمایه لازم برای خرید واحدهای یک صندوق طلا، ۱۰۰ هزار تومان است. سرمایه‌گذارانی که متقاضی اختصاص حجم بیشتری از دارایی‌های خود به صندوق‌های کالایی بر پایه طلا هستند، می‌توانند با بررسی ارزش معاملات صندوق، انتخاب بهتری در میان گزینه‌های موجود داشته باشند.

عنصر بازارگردان

همه صندوق‌های کالایی عرضه‌شده به بازار سرمایه، از عنصر بازارگردان بهره‌مند می‌شوند. اطلاعات مربوط به بازار گردان هر یک از این صندوق‌ها در سامانه ریسرچ قابل بررسی است.

عملکرد صندوق

سرمایه‌گذارانی که قصد خرید صندو‌ق‌های طلا را دارند، به راحتی امکان مقایسه عملکرد گذشته صندوق‌های مختلف در دیده بان صندوق سامانه ریسرچ را دارند.

حباب لحظه‌ای

حباب قیمت زمانی رخ می‌دهد که ارزش واقعی سهام از قیمت معاملات کنونی آن‌ها فاصله بگیرد. بررسی حباب قیمتی مثبت و منفی یک صندوق می‌تواند عامل مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه گذاری در یک صندوق باشد. هر چه میزان حباب لحظه‌ای در صندوق‌های قابل معامله در بورس، بالاتر باشد به این معنا است که صندوق با ارزشی بیشتر از دارایی تحت مدیریت خود در حال معامله است.

goldFundsgoldFunds

مقایسه صندوق‌های طلا

نمادبازده 1 ماه
بازده 1 سال
ارزش معاملات (میلیون ریال)
حباب لحظه‌ای
عمر صندوق
%-5/52
%23/99
20,908,113,137
%-5/54
(۱۴۰۱/۸/۲۲) 1 سال
%-4/84
%21/86
82,019,683,014
%-5/63
(۱۳۹۶/۱۱/۱۲) 6 سال
%-4/67
%21/55
1,334,755,167,394
%-5/5
(۱۳۹۶/۴/۲۱) 6 سال
%-7/29
%21/48
229,904,244,833
%-2/49
(۱۴۰۱/۱۰/۱۹) 1 سال
%-5/74
%21/15
230,252,693,496
%-5/51
(۱۴۰۰/۱۰/۸) 2 سال
%-5/97
%21/09
1,494,855,068,288
%-4/99
(۱۴۰۰/۵/۴) 2 سال
%-5/66
%21/08
1,152,092,237,151
%-5/27
(۱۳۹۷/۳/۳۰) 5 سال
%-4/67
%19/65
51,024,073,994
%-4/67
(۱۳۹۶/۸/۱۷) 6 سال
%-6/65
%19/46
207,088,127,017
%1/25
(۱۴۰۲/۲/۱۸) 1 سال
%-6/14
%19/13
5,634,793,560
%-1/82
(۱۳۹۰/۲/۲۴) 13 سال

مقایسه صندوق طلا با سایر صندوق‌ها

صندوق‌ها مسیر کسب سود در بازار را تا حد ممکن ساده‌سازی کردند و به همین علت محبوبیت بالایی در میان سرمایه‌گذاران دارند. با در نظر گرفتن سبد دارایی، می‌توان صندوق‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

اصلی‌ترین تفاوت صندوق‌های طلا با دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، چینش دارایی‌ها در پرتفوی آن است. سبد دارایی صندوق‌های طلا از دو دسته دارایی تشکیل شده است:

  • اوراق بهادار مبتنی بر پایه طلا ( شامل گواهی، سلف، شمش و …)
  • سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت

امکان دارد مدیران صندوق برای کنترل ریسک، دارایی‌هایی چون اوراق درآمد ثابت را نیز به این پرتفو اضافه کنند اما سبد دارایی صندوق طلا تنوع چندانی ندارد . در مقابل، پرتفوی دیگر صندوق‌ها از ترکیب دارایی‌های مختلفی چون سهام، انواع اوراق بهادار، انواع گواهی سپرده و ... تشکیل می‌شود. با توجه به قوانین موجود در مورد صندوق‌های طلا، حداقل ۷۰ درصد از سبد دارایی یک صندوق طلا باید در دارایی‌هایی مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری شود. این مساله ممکن است تنوع سبد سرمایه این صندوق را کاهش دهد اما فرصتی برای یک سرمایه‌گذاری متمرکز از بازاری رو به رشد را فراهم می کند. معمولا جزئیات سبد دارایی یک صندوق، در امیدنامه و اساسنامه آن ذکر می‌شود.

صندوق‌های طلا نیز مانند همه انواع دیگر صندوق‌های موجود در بازار، از میزانی ریسک سرمایه‌گذار برخوردارند. این ریسک از نوسانات دارایی پایه صندوق (طلا) ایجاد می‌شود. با این وجود، تیم مدیریت صندوق معمولا توانایی کنترل ریسک ناشی از نوسانات و حفظ ارزش دارایی سرمایه‌گذاران را دارند. صندوق‌های طلا گزینه‌ای مناسب برای پوشش نوسان‌های ارزی محسوب می‌شوند.

برای مقایسه انواع صندوق‌ها با امکان فیلترگذاری، از دیده بان صندوق استفاده کنید.

مقایسه صندوق طلا با بازار فیزیکی طلا و سکه

پیش از آن که روش‌های مختلف معامله طلا در بازار سرمایه مانند گواهی‌های کالایی مبتنی بر طلا و صندوق‌های طلا ارائه شوند، خرید فیزیکی طلا تنها راه کسب سود از رشد ارزش آن بود. افراد با توجه به بودجه موجود، انواع سکه‌های گرمی، سکه‌های ضرب‌شده بانکی، زیورآلات و جواهرات، طلای آب شده و شمش را برای کسب سود خریداری می‌کردند. چالش مهم این روش برای سرمایه‌گذاری در طلا، حفظ امنیت آن بود. علاوه بر آن، امکان کلاهبرداری در فروش و عرضه طلایی با عیار پایین یا آلیاژی بی‌کیفیت به مشتری وجود داشت. در کنار این موارد، خرید فیزیکی طلا نیاز به سرمایه اولیه قابل توجهی داشت. عرضه واحدهای صندوق طلا و نظارت دائمی سازمان بورس، بخش اعظمی از این چالش‌ها را مدیریت کرد. علاوه بر آن امکانی فراهم کرد که مشتریان بدون نیاز به مراجعه حضوری برای خرید طلا، بتوانند سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنند و مشکلاتی با امنیت و نگهداری آن نداشته باشند.

در کنار همه موارد یادشده، این صندوق امکان سرمایه‌گذاری در طلا را با حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان ایجاد کرده است. سرمایه خرد افراد در یک سبد دارایی مبتنی بر طلا تجمیع می‌شود و طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران از افزایش ارزش واحدهای صندوق به سود می‌رسند. علاوه بر موارد ذکرشده، شفافیت بالای معاملات دارایی‌های مختلف در بازار سرمایه نیز می‌تواند از مزایای قابل توجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشد. در این میان، نقدشوندگی صندوق‌های طلا نسبت به خرید فیزیکی طلا را می‌توان عاملی مهم در برتری سرمایه‌گذاری در صندوق دانست. سرمایه‌گذاران صندوق‌های طلا به راحتی درخواست فروش هر مقدار از واحدهای خود را در سامانه‌‌های معاملاتی ثبت می‌کنند و حداکثر تا  یک روز کاری دارایی خود را به صورت وجه نقد دریافت خواهند کرد.

نحوه معامله صندوق طلا

متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا، می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی خود، با جست‌وجوی نماد صندوق در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کلیه کارگزاری‌ها، می‌توانند فرایند سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنند.

کلام آخر

علاوه بر موارد ذکر شده، صندوق‌ها را با توجه به روش معامله واحدهای آن، به دو دسته اصلی «صدور و ابطالی» و «قابل معامله» تقسیم می‌کنند. متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا، می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی خود، با جست‌وجوی نماد صندوق در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کلیه کارگزاری ها، می‌توانند فرایند سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنند. صندوق‌های طلا، مسیر بهره‌مندی از پتانسیل کسب سود از بازار طلا را برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌تر و ساده‌تر از قبل کرده‌اند. سبد دارایی این صندوق‌ها، به صورت تقریبا متمرکز از دارایی‌های مبتنی بر طلا تشکیل شده است. با این حال جزئیات دقیق دارایی هر صندوق در امیدنامه و اساسنامه آن ذکر می‌شود. علاوه بر این مساله، در گزارش‌های ماهانه هر صندوق، دارایی‌های آن به صورت کاملا شفاف و دقیق افشا می‌شود. پس از عرضه این صندوق‌ها به بازار سرمایه، طیف گسترده‌ای از متقاضیان سرمایه‌گذاری در طلا توانستند با سرمایه‌های خرد (حداقل ۱۰۰ هزار تومان) از بازدهی این دارایی ارزشمند بهره‌مند شوند. با استفاده از ویژگی‌های سامانه ریسرچ در بخش دیده بان صندوق و یا با جستجوی نام و یا نماد صندوق مدنظرتان می‌توانید به اطلاعات دقیقی از جزئیات عملکرد همه صندوق‌های فعال در بازار سرمایه دست یابید و با مقایسه آن‌ها گزینه‌ای مناسب‌تر برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید.

مطالب مشابه